Ay, Carmela! izle, Ay, Carmela! 1990 izle, Ay, Carmela! full hd izle | Ay Carmela! 1990 İspanya - İtalya ortak yapımı politik dramatik savaş filmdir.

José Sanchis Sinisterra'nın aynı adlı alegorik tiyatro oyunundan sinemaya aktarılan filmin yönetmeni Carlos Saura'dır. Carlos Saura, Rafael Azcona'yla beraber filmin senaryosunu da yazmıştı. Film adını İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçilerin ve Uluslararası Tugaylar'ın dilinden düşmeyen ünlü şarkı Ay Carmela'dan almıştır ve Carlos Saura'nın İspanya İç Savaşı ile ilgili çocukluk anılarından acı izler taşır.

"Ay Carmela!" İspanya İç Savaşı sırasında cephedeki Cumhuriyetçileri eğlendiren ve üç kişiden oluşan gezici bir oyuncu kumpanyasının bir sabah yanlışlıkla kendilerini isyancı Milliyetçilerin safında bulmalarıyla başlar. Karı koca oyuncular Carmela (Carmen Maura) ve Paulino (Andres Pajares) ile dilsiz yardımcıları Gustavete (Gabino Diego)'ten oluşan üçlü kurşuna dizilme korkusuyla beklerlerken tiyatroya aşık bir İtalyan Faşist komutan onlardan bu kez kendi askerleri için bir gösteri düzenlemelerini ister.

Carlos Saura'nın 23. cü uzun metrajlı filmi olmasına rağmen kendi anlattığına göre İspanya İç Savaşı'na mizahi bir açıdan yaklaşabildiği ilk filmi olmuştur. Çünkü 1936'da patlayan bu savaş Saura ve ailesini çok etkilemiş, küçük Saura'nın ruhunda derin izler bırakmıştı.

Film, İspanya'nın Oscarları sayılan Goya Ödülleri'nin neredeyse tamamını almış, ayrıca katıldığı birçok festival ve yarışmadan da tam 22 ödülle dönmüştür.

Eklenme Tarihi 4 ay önce
Güncelleme Tarihi 1 gün önce
IMDB Puanı 7.3
IMDB Oy Sayısı 2.228
Film Süresi 102 dakika
Yapım Yılı 1990
Film Dili İspanyolca Lehçe İtalyanca
Ülke İspanya İtalya
Tür Komedi Dram Savaş
Yönetmen Carlos Saura
Senaryo Rafael Azcona José Sanchis Sinisterra Carlos Saura
Oyuncular Carmen Maura Andrés Pajares Gabino Diego Armando De Razza

Ay, Carmela! yorumları