The Passion of Joan of Arc izle, Jeanne d'Arc'ın Tutkusu / La passion de Jeanne d'Arc izle, The Passion of Joan of Arc 1928 izle, Jeanne d'Arc'ın Tutkusu / La passion de Jeanne d'Arc hd izle, The Passion of Joan of Arc full hd izle | Filmde İngiltere ve Fransa arasında 14. yüzyıl'da başlayan Yüzyıl Savaşları sırasında ülkesi Fransa'ya manevi destek veren hatta orduya katılarak İngilizlere karşı çarpışan Fransız Katolik azizesi Jeanne d'Arc'ın 1431 tarihinde henüz 19 yaşındayken İngilizlere esir düştükten sonra Tanrı ile konuştuğunu ileri sürdüğü için kafirlik suçuyla yargılanması, zindanlarda işkence görmesi ve yakılarak ölüme mahkum edilmesi anlatılmaktadır. Filmde Jeanne d'Arc'ın bütün hayatı anlatılmaz, sadece yargılanması ve ölüme mahkum edilmesi gözler önüne serilir.

Carl Theodor Dreyer'in yönettiği son sessiz film olan 'Jeanne d'Arc'ın Tutkusu' Danimarka'lı yönetmenin dünya çapında tanınmasını sağladı. İngiliz Film Enstitüsü'nün yayın organı Sight and Sound dergisinin 1952 yılından bu yana 10 yılda bir yaptığı 'Tüm zamanların en iyi 10 filmi' derecelendirmesinde 1952, 1972 ve 1992 yıllarında olmak üzere üç kez listeye girdi.

Dreyer filmin senaryosunu Joseph Delteil'le birlikte yazdığı gibi filmin kurgusuna da katkıda bulunmuştur. Filmin başlıca rollerinde Maria Falconetti ve Antonin Artaud oynamışlardır. Sinema tarihinin en olağanüstü oyunculuklarından birini sergileyen Maria Falconetti üçüncü filmi olan 'Jeanne d'Arc'ın Tutkusu'ndan sonra bir daha film çevirmedi.

Eklenme Tarihi 2 yıl önce
Güncelleme Tarihi 1 hafta önce
IMDB Puanı 8.1
IMDB Oy Sayısı 41.121
Film Süresi 114 dakika
Yapım Yılı 1928
Film Dili Fransızca
Ülke Fransa
Tür Biyografi Dram Tarih
Yönetmen Carl Theodor Dreyer
Senaryo Joseph Delteil Carl Theodor Dreyer
Oyuncular Maria Falconetti Eugene Silvain André Berley Maurice Schutz

The Passion of Joan of Arc - Jeanne d'Arc'ın Tutkusu / La passion de Jeanne d'Arc yorumları

× The Passion of Joan of Arc - Jeanne d'Arc'ın Tutkusu / La passion de Jeanne d'Arc hakkında hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?