Out of the Past - Darağacımı Yükseğe Kur 1947 filmini 1080p kalite türkçe altyazılı izle

Jeff Bailey (Robert Mitchum) küçük bir kasabada benzincilik yapmaktadır. Ancak bir gün, pis işler yapan Whit Sterling (Kirk Douglas) ile karşılaşır ve esrarengiz geçmişinin peşini bırakmadığını anlar. Geçmişte Jeff, Whit tarafından tutulan bir özel dedektiftir. Whit’i yaraladıktan sonra 40 bin dolarını alarak Acapulco’ya kaçan sevgilisi Kathie (Jane Greer) ’yi bulmak için görevlendirilir. Ancak Kathie, öyle etkileyici bir kadındır ki Jeff’e Whit hakkındaki her şeyi unutturur. Whit’in yeni işi tabi ki Jeff için bir tuzak kurmaktır ama Jeff’in aldığı önlemler Whit’i daha beter bir tuzağa düşürür.

Eklenme Tarihi 1 yıl önce
Güncelleme Tarihi 1 hafta önce
IMDB Puanı 8.1
IMDB Oy Sayısı 27.230
Film Süresi 97 dakika
Yapım Yılı 1947
Film Dili İngilizce Amerikan İşaret Dili
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Tür Suç Dram Kara Film
Yönetmen Jacques Tourneur
Senaryo Daniel Mainwaring
Oyuncular Robert Mitchum Jane Greer Kirk Douglas Rhonda Fleming

Out of the Past - Darağacımı Yükseğe Kur 1947 yorumları

 • serdardemirkıran

  Kara Film (Film Noir) türünün en üst zirvedeki örneklerinden biri. Kısacası “artık böyle filmler yapılmıyor” dediğimiz filmlerden. Tabi unutmadan “artık böyle oyuncularda yok” demeyi unutmadan. Türünün mükemmel örneklerinden olan film ayrıca çok kaliteli siyah-beyaz görüntüleriyle de dikkat çekiyor. JeffBailey (R.Mitchum) küçük bir kasabada benzin istasyonu işletmektedir. Bir gün kanunsuz işler yapan WhitSterling ( K.Douglas) in adamı Bailey’i bulur ve Whit’in onunla görüşmek istediğini söyler. Biz o sırada geriye dönüşlerle Bailey ve Whit in ilişkilerinin başlangıcını öğreniriz. Geçmişte Bailey, Whit tarafından tutulan bir özel dedektiftir. Whitkendisini yaraladıktan sonra kırkbin dolarını alıp Meksika Acapulco’ya kaçan sevgilisi Kathie’yi (J. Greer) bulup getirmesini ister. Ancak Kathie, Jeff’i öyle bir etkiler ki Whit’i unutup Kathie ile birlikte olur. Whit her ikisi hakkında yeni planlar yapar ama bu planlar her iki taraf içinde büyük tehlikeler içermektedir. Bu tür filmlerde aradığınız her şey var, anlatıcı (dış ses), kötü adamlar, cinayet, ihanet, flashback’ ler, mükemmel bir femmefatale ve kaçınılmaz umutsuz bir final. Filme başladıktan sonra adeta büyülenmiş gibi gözlerinizi ekrandan alamıyorsunuz. Senaryo mükemmel, oyunculuklar tek kelimeyle harika, “cool” tanımının doruklarındaki Mitchum ve Greer tam bir yıldız gibi parlıyorlar. Henüz şöhret basamaklarının başındaki K. Douglas ben bir yıldızım diye bağırıyor adeta. RhondaFleming’i de unutmamak lazım. Yönetim, görüntüler kusursuz. Sinema tarihinin bu çok fazla bilinmeyen ve ön planda olmayan gerçek hazinelerinden olan filmi sakın kaçırmayın. Bu tür filmler insana “iyi ki sinema var” dedirtiyor. Filmin içinde geçen ve kadın erkek ilişkileri üzerine adeta bir özet sayılabilecek olan “Bütün kadınlar birer harikadır; çünkü bütün erkekleri oldukları gibi gösterirler.” sözünden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Günümüzün henüz gelişmemiş, ham senaryoları ve vasat oyunculuk gösterileriyle vakit geçirmeden, bu kusursuz eseri kaçırmayın der, filmi tüm sinemaseverlere “mutlaka seyredin” notuyla hararetle öneririm.

  • Filmettin

   Filmettin

   1 yıl önce
   0
   cevap yaz

   Gerçekten bu tür filmler bu günün dünyasında ne yazık ki yok. Çünkü bence o dönemdeki yapımcılar, yönetmenler ve o ruh bu dönemde yok. Bir bakıma kendimi şöyle teselli ediyorum: İyi ki elden geldiğince eski dönemlerde bu tarz filmleri çekmişler ve iyi ki bu filmleri bizlere (sadece internet ortamında) izleme imkanı sunan güzel gerçek sinema ruhu taşıyan dostlar var. Ancak düşünüyorum da belki de izlemediğim çok az sayıda Kara Film kaldı belki de o kadar az değildir ama ya hepsini izleyip bitirdiğim zaman ne olacak? işte bu soru işareti beni üzüyor çünkü gerçekten bu filmler bu günün dünyasında üretelmeyen filmler... yani özellikle bu günün teknolojisi ileri bir teknoloji olsa bile bu tarz üretimler yok. Belki de bu zamanda bu filmler pek rağbet görmediği içindir.