The Cabinet of Dr. Caligari - Dr. Caligari'nin Muayenehanesi / Das Cabinet des Dr. Caligari 1920 filmini 1080p kalite türkçe altyazılı izle

Film, bir bahçedeki bankta oturan genç bir adamın yanındakine bir öykü anlatacağını söylemesiyle başlar. Francis küçük bir kasabada yaşamakta, yakın aradakşı Alan'la birlikte Jane'in sevgisini kazanmaya çalışmaktadır. Bir gün kasabada panayır kurulur. Çadırlardan birinde gösterilerine başlayan Caligari, resmi bir işlem için belediyeye gittiğinde bri memur ona kötü davranır. Bu memur aynı gece öldürülür. Kasaba bu cinayetin esrarıyla sarsılırken Caligari'nin çadırı izleyicilerle dolmuştur. Gösteri, Caligari tarafından hipnotize edilerek uyutulan Cesare'nin, seyircilerin geleceğe ilişkin sorularını yanıtlamasına dayanmaktadır. Caligari'nin cinayeti işlediği şüpheleri de polisi harekete geçirir.

Filmin senaryosunu, dönemin en ünlü sanatçılarından Carl Mayer, bir arkadaşıyla birlikte yazmış ve çerçeve öyküye yer verilmemiştir. Açılış ve kapanıştaki sahnelerin eklenmesi fikri daha sonra, filmi yönetmesi düşünülen Fritz Lang tarafından önerilmiştir. Dr. Caligari'nin Muayenehanesi, Alman dışavurumcu sinemasının ilk örneği olarak kabul edilir.

Doktor Caligari'nin Muayenehanesi, Alman sinemasının bu dönemini (Altın Çağ 1918-1927) simgeleyen ve en çok tartışılan filmdir. Anlattığı gizemli cinayet öyküsünün yanı sıra resimli panolardan oluşan dekorları, boyayla elde edilmiş gölgeleri, eğik bacalı, yamuk duvarlı evleriyle filmin yarattığı fantastik ve ürkütücü dünya bugün bile ilgiyle izlenmesini sağlamaktadır. Film, döneminde ve sonrasında, pek çok övgüler aldığı gibi, aynı ölçüde eleştirilmiştir. Öyleki "Kaligarizm" bir terim haline gelmiştir.

Eklenme Tarihi 1 yıl önce
Güncelleme Tarihi 1 hafta önce
IMDB Puanı 8.1
IMDB Oy Sayısı 45.581
Film Süresi 67 dakika
Yapım Yılı 1920
Film Dili Almanca
Ülke Almanya
Tür Fantastik Korku Gizem
Yönetmen Robert Wiene
Senaryo Carl Mayer
Oyuncular Werner Krauss Conrad Veidt Friedrich Feher Lil Dagover

The Cabinet of Dr. Caligari - Dr. Caligari'nin Muayenehanesi / Das Cabinet des Dr. Caligari 1920 yorumları

 • yusufpiskin

  yusufpiskin

  1 yıl önce
  1
  cevap yaz

  bu ilk korku filmidir

  • lemmy

   lemmy

   3 ay önce
   0
   cevap yaz

   Filmde dekorlar ayrıca hoşuam gitti.Türün önemli yapımlarından.İzleyin. Bu arada türün ilk yapımı değildir.

   • cnsu__3

    cnsu__3

    1 yıl önce
    2
    cevap yaz

    çok güzel bir film. çok güzel senaryo. gizem, rüya, sanrı, gerilim, panayır, psikoloji, abartılı oyunculuklar...

    • cnsu__3

     cnsu__3

     1 yıl önce
     3
     cevap yaz

     kötü özellikler: film yavaş akıyor ve nosferatu'daki gibi oyunculuklar abartılı;