routebets

The Wind Rises - Rüzgâr Yükseliyor / Kaze tachinu 2013 filmini 1080p kalite türkçe altyazılı izle

“Hayaller, içlerinde bir doz çılgınlık barındırır ve bu tür bir zehir gizlenmemelidir. Fazla güzel bir şeye özlem duymak seni bitirebilir. Güzele yönelmenin de bir maliyeti olabilir.”

Büyük ustanın son çalışmasında olması gereken her şey var. Onun uçaklarla ilgili saplantısı, iki dünya savaşı arasında ülkesinin maruz kaldığı ve sebep olduğu trajediler, bütün engellere direnen sonsuz aşk teması ve şaşırtmaktan asla vazgeçmeyen Miyazaki’ye has bir animasyon üslubu… Rüzgar Yükseliyor, Japonya’nın en çok övülen ve aynı zamanda en çok yerilen uçak mühendisi Jiro Horikoshi’nin kurmaca bir biyografisi.

Jiro Horikoshi, Pearl Harbor’ı bombalamak için üretilen ve sonrasında kamikaze pilotlarının kullandığı tasarımların yaratıcısı. Ama bizim izlediğimiz daha ziyade, hayalgücü geniş, akıllı bir çocuğun düşlerini gerçekleştirme öyküsü. Yani aslında bütün güzel hayallerin ardındaki o gözleri yaşartan romantizm. Apolitik duruşuna rağmen, belki de tam bu yüzden, film birçok siyasi tartışmayı beraberinde getirdi. Miyazaki, kahramanı Jiro’yu alıntılayarak, “tek istediğim, güzel bir şey üretmekti,” diyor. Bunu başardığına şüphe yok.

Eklenme Tarihi 2 yıl önce
Güncelleme Tarihi 2 hafta önce
IMDB Puanı 7.8
IMDB Oy Sayısı 58.364
Film Süresi 126 dakika
Yapım Yılı 2013
Film Dili Japonca Almanca İtalyanca Fransızca
Ülke Japonya
Tür Animasyon Biyografi Dram
Yönetmen Hayao Miyazaki
Senaryo Hayao Miyazaki
Oyuncular Hideaki Anno Hidetoshi Nishijima Miori Takimoto Masahiko Nishimura

The Wind Rises - Rüzgâr Yükseliyor / Kaze tachinu 2013 yorumları